Resource Materials

resource

The First Fleet

NAMES OF MARINES IN NEW SOUTH WALES DURING 1788

 

Introduction

The following lists of non-commissioned Officers, Drummers and Private Marines belonging to the four Companies doing duty in New South Wales between 1 July 1788 and 30 September 1788 are reproduced (with minor editorial amendments) from Volume 2 of the Historical Records of New South Wales.

 

Company Listings

Captain Campbell’s Company

Name

 

Isaac Knight

James Scott

Edward Devan

Andrew Gilborne

Samuel Bacon

Charles Brexey

John West

Benjamin Cook

Luke Haynes

Daniel Standfield

James Baker

John Bannon

Henry Wright

Isaac Archer

Charles Reynolds

James Lee

John Brown

William Dowlan

James White

James Brown

Richard Asky

John Rice

Alexander McDonald

William Godfrey

Thomas Bramwell

Rank

 

Serjeant

Serjeant

Serjeant

Corporal

Corporal

Corporal

Drummer

Drummer

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Name

 

Thomas Bishop

William King

Joseph Hunt

Francis Mee

Michael Redman

Peter Dargin

Thomas Jones

Thomas Woodhouse

Edward Overton

Patrick Connell

John Davis

Thomas Knight

Thomas Bullmore

Thomas O’Brien

Richard Dukes

William Simmons

Edward Dinger

Joshua Coward

John McCarthy

John Colethread

James Grant

William Edmonds

George Fleming

Thomas Scott

Rank

 

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

 

Captain Shea’s Company

Name

 

John Kennedy

William Clayfield

Richard Clinch

Richard Nicholas

Thomas Gough

Thomas Chapman

John Parfett

Joseph Abbott

Robert Willmott

Thomas Tynan

John Jones

Joseph McCalder

Joseph Lewis

Gabriel Nation

Thomas Phillips

Thomas Lucas

Thomas Nevitt

William Nash

William Seedhouse

John Watts

Robert Stephens

John Russell

William Douglas

Rank

 

Serjeant

Serjeant

Serjeant

Corporal

Corporal

Corporal

Drummer

Drummer

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Name

 

William Browning

Thomas Rowden

Stephen Gilbert

John Kennedy

Patrick McKeon

John Hailey

Andrew Fishburn

James Kirby

John Thatcher

John Munday

Thomas Spencer

William Wall

John McCann

James Hailey

John Escott

Henry Parsons

Thomas Haswell

Robert Ryan

Edward Thomas

Lawrence Richards

Alexander Ross

Isaac Farr

William Smith

Rank

 

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

 

Captain-Lieutenant Meredith’s Company

Name

 

John Hume

Thomas Young

Peter Stewart

John Winxstead

Martin Connor

James Plowman

Alexander Freeborne

Joseph Cox

Mathew Wright

John Roberts

George Winwood

James Reilley

Morty Lynch

Humphrey Evans

William Goodall

Thomas Harp

Thomas Scully

William Baxter

Ralph Bagnall

John Jones

John Turner

William Mason

John Griffiths

Samuel Thomas

Rank

 

Serjeant

Serjeant

Serjeant

Corporal

Corporal

Corporal

Drummer

Drummer

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Name

 

Thomas Williams

James Hurdle

Thomas Cottrell

Edward Odgers

James Rogers

Arthur Doughrty

George Cheslett

William Dempsey

John Howell

James Wise

Thomas Bramage

William Ellis

John Pugh

John Folly

Thomas Martin

John Clayton

John Woods

Barney McAvenaugh

Thomas Jackson

Benjamin Cusley

John Hayes

Abraham Hand

John Easty

James Angell

Rank

 

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

 

Captain-Lieutenant Tench’s Company

Name

 

William Perry

Edward Campion

William Baker

Thomas Smith

Alexander Anderson

James Bagley

William Hughes

Robert Mount Stephens

James McManus

John Wilkins

William Roberts

Ralph Brough

Mark Hurst

Richard Knight

Anthony Reed

William Chadwick

William Segar John

Michael Tolan

Henry Rosser

William Norris

William Bull

Joseph Harpur

John Carver

John Barrisford

Rank

 

Serjeant

Serjeant

Serjeant

Corporal

Corporal

Corporal

Drummer

Drummer

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Name

 

James Mapp

Henry Clements

Walter Strong

George Gunn

John Brown

Robert Thompson

James Manning

Thomas Swinerton

Charles Green

Thomas Chipp

John Chew

William Dew

William Mitchell

William Stoulton

John Redman

William Edmonstone

James Redman

William Hallam

John Lewis

Elias Bishop

William Cable

Joseph Radford

Philip Goodwin

James Wherritt

Rank

 

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

Private

 


Back to Index of First Fleet

Back to Index of Resource Materials



History Services NSW will consider undertaking further searches of its databases to accommodate any special research requests. Please email your request.


Kevin McGuinness

© HISTORY SERVICES NSW